Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi


Gaziantep’te tarihi İpek Yolu üzerinde Yer alan Zeugma Mozaik Müzesi gerek yapısal kompleksi gerekse içinde yer alan eserleri açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesince 2008 yılında inşasına başlanan yeni müze binasının 2010 yılında tamamlanması sonucunda büyük bir sergileme alanı elde edilmiştir. 9.9.2011 tarihinde resmi olarak açılışı yapılmıştır. Zeugma Mozaik Müzesinin toplam oturum alanı 30.000 m2’ dir. 3 adet bina topluluğundan oluşan komplekste; Zeugma Kültür ve Kongre Merkezi denilen yapıda 1 adet 510 koltuklu bir büyük salon, 2 adet orta büyüklükte 150 kişilik (gerektiğinde 300 kişilik olabilecek) salon, 2 adet 75 kişi kapasiteli (gerektiğinde 150 kişilik olabilecek) küçük salondan oluşan 5 adet konferans salonu bulunmaktadır. Yine 2 adet fuaye salonu da konferans salonları önünde yer almaktadır. İdari birimler ve 3500 m2 oturum alanı olan ve 3 kattan oluşan yaklaşık 7000 m2’lik sergi salonları bulunmaktadır. Yeni müzenin projelendirilmesi, bir senaryo üzerine kurgulanmıştır. Bu senaryonun temelini Zeugma’nın sanatsal, kültürel yönü ile günlük yaşamın detayları oluşturmaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi bu temel fikir etrafında şekillendirilmiştir. Bu nedenle Zeugma Mozaik Müzesi’nde yapılan sergilemede; o dönemde kentte yaşamış olan insanların inançları, kültürü ve günlük yaşantısını geçirdiği ortam birebir mimarisine uygun olarak sokağı, çeşmesi, duvarı ve tüm yapı taşları ile gerçek ölçüsünde ziyaretçilere sunulmaya çalışılmıştır. Teşhir salonlarında, farklı dillerde, eserler hakkında bilgi veren kulaklıklar ile sergi salonu gezi güzergahı üzerinde bulunan kiosklar dokunmatik ekran aracılığı ile ziyaretçilere mozaiklerin tarihçesi, kazı alanı ve müze içerisindeki konumuna yönelik bilgiler sunmaktadır. Yine her eserin yanında bilgilendirme plakaları da yer almaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi koleksiyonunda bulunan; Roma ve Geç Antik Döneme ait 2748 m2 mozaik, 140 m2 fresk, 4 Roma Dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış heykel, bronz Mars Heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçaların restorasyonu yapılarak teşhir tanzimi yapılmıştır.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumMithatpaşa Mahallesi Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı 27500, Şehitkamil, Gaziantep
ŞehirGAZİANTEP
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 40 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi09:00 - 19:00
Kış Dönemi09:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikVar
Müze Mağazası Var
Otomat Yok
Cafe Var